Lapseki`de Voleybol Neden Bu Kadar Çok Seviliyor…

7-8 yaşındaki çocuklar iki direk arasına ip gererek sokak aralarında voleybol oynuyorlar. Burası Çanakkale’nin Lapseki kasabası. Nüfus 10000 civarı. Bu isteğin sebebi kasabadaki herkesin voleybola ilgisi, özellikle ulusal hale gelmiş plaj voleybolu turnuvasının küçüklere yansıması denilebilir aslında.

“Hersey voleybol için” sloganıyla 1996 senesinde ilk plaj voleybolu turnuvalarını yaptıklarında çok acemiydiler. İlk defa o sene olimpiyat oyunlarında yer alan plaj voleybolu Lapseki’de bir dönemin başlamasına neden olmuştu. Tecrübenin 3 farklı nesile aktarımı turnuvaların devamlılığını arttırdı ve günümüze kadar kesintisiz her sene yapıldı bu turnuva. Lapseki Voleybol markasını başlatanlar işin peşini halen bırakmış değiller. Eskilerin yenileri halen desteklemesi ile her sene üzerine daha fazla konularak en iyiye doğru emin adımlarla devam ediyorlar.

17. kere aynı saha şölene hazırlanacak. Lapseki Halkı ilk seneki heyecanı ile karşılayacak dışarıdan gelen sporcuları. Esnaf ve Lapsekililer voleybola uzak değil aslında, heyecanları buradan geliyor. Esnaf ve kamu kurumu personellerinin katıldığı bahar turnuvası herkesi içine sokuyor bu oyunun.

Bu sene plaj voleybolu turnuvası 13-14-15 Temmuz 2012 tarihinde yapılacak. Dışarıdan gelenlerinde katılımının kolay olabilmesi için Cumartesi Pazar tüm maçlar bitirilip pazar 18:00’da final maçları oynatılıyor. Organizatörler dışarıdan gelen oyunculara konaklama ve sponsor bulmada da yardımcı oluyorlar zaman zaman. “herşey voleybol için” aslında.

Başta Çanakkale olmak üzere İstanbul, Ankara, Bursa ve Antalya oyuncuları turnuvayı takip edip kaçırmamaya gayret ediyorlar. Her sene turnuvaya katılan müdavimleri var. Verilen para ödüllerinin Türkiye ortalamasında olması herkesin iştahını arttırıyor aslında. Turnuvaya katılan değişik karakter ve memleketten oyuncular turnuvaya renk katıyor. Hiçbir sene şampiyonun tahmin edilememesi ise işin bir başka boyutu.

Plaj voleybolu kuralları şu an belli bir kalıba girmiş olsa da 1996 senesinden bu döneme değişimi inanılmazdır. Türkiye’de hatalı vuruşlar ve sayı sistemi gibi değişkenler 3 sene önce Türkiye Plaj Voleybolu Ligi’nin de kurulumu ile Dünya standardını yakalamış olup Lapseki bu konuda 2011 senesi turnuvası ile standardı yakalamıştır.

Çift mağlubiyetle eleme sistemi ile oynanan maçlar, kuraların çekilmesinin ardından 13 Temmuz günü başlayacaktır. Sitemizden eski turnuvaların fotoğraflarını görebilir ve 2012 turnuvasını takip edebilirsiniz. www.lapsekivoleybol.com

Tüm voleybol severleri bekliyoruz.

Mehmet ERDOĞAN

2012

LapsekiVoleybol.com 2001 Ocak ayından günümüze Mehmet-Murat ERDOĞAN kardeşlerin, Arkın KAMAŞIK ve Bora ÖZKARDEŞ’in voleybol camiasına armağanıdır…