Hakkımızda

LAPSEKİ VOLEYBOL PLAJ VOLEYBOLU TURNUVALARI 1996 YILINDA BİR HAYAL İLE BAŞLADI

Hayalimiz şuydu; acaba biz, televizyonlarda gördüğümüz plaj voleybolu turnuvalarından yapabilir miyiz?

Yabancı kaynaklardan çeviriler yaptık, kitaplar bulduk, sorduk soruşturduk ve sonunda 1996 senesinde Lapseki Belediyesi Plaj Voleybolu Turnuvası’nı organize ettik. İlk turnuvamız çok amatörceydi. 1997 senesinde turnuvanın ikincisini yapalım dedik ve böylece turnuvalarımız sürekli hale geldi.

TEŞEKKÜRLER

Yıllar geçtikçe daha da profesyonel bir görünüme kavuştuk. Bunu yapmamızda bize maddi ve manevi olarak yardımcı olan Lapseki Belediye Başkanlarımıza ve sponsorlarımıza sonsuz teşekkürler.

Ayrıca turnuvamıza ülke dışından ve şehir dışından gelen bütün oyuncularımıza antrenörlerimize hakemlerimize ve en önemlisi seyircilerimize çok teşekkür ederiz.

HAZIRLIK DÖNEMİ: 

 Halil İbrahim Bulama Dönemi:

Daha önce Türkiye’nin güney illerinde teknelerde çalışan Halil İbrahim BULAMA, o bölgelerde gördüğü tesisler gibi bir tesisi Lapseki’ye kurmak için 1996 yılında o dönemin belediye başkanı Gani Mehmet EKİM’den izin alır. İlk önce Lapseki Halk Plajı’nın olduğu bölgeye yazın açık olan bir cafe açar. Hayali cafenin yanına plaj voleybolu sahası, denize şişme su kaydırakları, su topu kaleleri yapmaktır. Cafeden sonra ilk önce plaj voleybolu sahasının yerini belirler ve sahayı Emre TIRIŞ ve Uğur BEKİR ŞENCAN ile birlikte kazma – kürek kullanarak ve günlerce uğraşarak oluşturur. Kendi imkaanları ile dereceye giren takımların para ödüllerini, hakemleri ayarlar ve 1996 yılında 1. Turnuvayı yapar. İşlerinden dolayı plaj voleybolu organizasyonlarından ayrılır.

Daha sonra Lapseki Belediyesi’nin ve Ali Aldemir Hocamızın organizasyonu üstlenmesi ile turnuvalar geleneksel hale gelir ve 1. dönem başlar.

1. DÖNEM: 

Cem Hasan Aldemir , Mehmet Erdoğan , Ali Aldemir (Ali Hoca) Dönemi

Soldan sağa Cem Hasan ALDEMİR Mehmet ERDOĞAN ve Ali ALDEMİR (Ali Hoca)

Tam bir voleybol aşığı olan Ali Aldemir (Ali Hoca) 1996 senesinde voleybolun temellerini atmıştır. Hem plaj hem de salonda Lapseki’yi sırtlayan insan olmuştur. Lise öğretmenliği (Beden Eğitimi Öğretmeni Değil, Coğrafya Öğretmeni) yanında hobi olarak voleybol turnuvalarının devamı için çok çalışmıştır. (Ali Hocamız 2003 senesinde emekli olmuştur.) 1997 senesinden beri turnuvalarda olmazsa olmaz olan kişidir. Hakemlikleri o yürütür. 2000’li yıllara gelindiğinde organizasyonda bir geri kademeye geçmiş ve onursal başkan olarak gençlerin önünü açmıştır.

Daha sonra plaj voleybolu bayrağını Mehmet Erdoğan ve Cem Hasan Aldemir devraldı. (Ali Aldemir’in desteği ile.) Tek başına yürütülemeyecek kadar zor bu görevi Ali Hoca; oğlu Hasan ve Mehmet Erdoğan olmadan yapamazdı. Hasan maç sonuçlarını tutar, Mehmet fikstürleri hazırlar. Bora Özkardes, Murat Erdoğan, Pelin Kaynak, Murat Gürler, Arif Irgı ve Dj Sarı Hasan da masa hakemliği ve diğer işlerle ilgilenirlerdi. 1999 senesinden itibaren hakemliklerini alan Cem Hasan Aldemir ve Bora Özkardeş’de baş hakemlik yapmaya başladılar. Ancak Cem Hasan Lapseki’de bulunmaması nedeniyle 2001 sonunda komiteden ayrıldı. Cem Hasan ALDEMİR halen Japonya’da yaşamaktadır.

2. DÖNEM: 

Murat ERDOĞAN ve Bora ÖZKARDEŞ Dönemi

Soldan sağa Bora ÖZKARDEŞ ve Murat ERDOĞAN

2002 senesine girildiğinde organizasyonu Bora Özkardeş, Mehmet Erdoğan ve Murat Erdoğan yaptılar. O senelerde de Lapseki Plaj Voleybolu Turnuvaları fırtına gibi esti. 2003 senesine girildiğinde Mehmet Erdoğan’da işi nedeniyle komiteden ayrıldı. Bora Özkardeş ve Murat Erdoğan Lapseki Plaj Voleybolu Turnuvalarını başarıyla planlamaya ve Çanakkale bölgesi plajlarında eğlence ve sporu buluşturmaya devam ettiler. Bora Özkardeş hakemlik ve organizasyon görevini, Murat Erdoğan ise fikstür , maç anlatımı ve organizasyon görevini üstlenirdi.

3. DÖNEM: 

2006 Yılı Sonrası, Organizasyon Komitesi Dönemi

Organizasyon Komitesi 2006

Üst sıra soldan sağa Arkın Kamaşık, Alican KIRAY, Burak AMUCA, Alper YÜNCÜOĞLU, Mehmet ERDOĞAN

Alt Sıra Soldan Sağa Gökhan BAŞAK, Didem KIRAY, Alper ŞAHİN, Murat ERDOĞAN

Burada Olması gereken fakat fotoğrafta olamayanlar Alperen KURT, Bora ÖZKARDEŞ, Saadettin ÖZKAN)

2006 turnuvamızın organizasyonunda kadromuzu bir hayli genişlettik. Murat Erdoğan, Bora Özkardeş, Saadeddin ÖZKAN, Alican KIRAY, Mehmet ERDOĞAN, Arkın KAMAŞIK, Didem KIRAY, Okan DURU, Alper YÜNCÜOĞLU, Burak AMUCA,  Alper ŞAHİN, Gökhan BAŞAK ve yıllardır DJ’liğimizi yapan Alperen KURT.

2007 yılı, Lapseki Belediyesi 12. Plaj Voleybolu Turnuvası mahalli bir turnuva ile geçti.

2008 yılına girildiğinde ise yine Türkiye çapında bir plaj voleybolu turnuvası yapmayı düşündük ve bunu gerçekleştirdik.

2009 Lapseki Volebol Organizasyon Komitesi

2009 yılında Lapseki Belediyesi 14. Plaj Voleybolu Turnuvasını yaptık.

2010 yılında 15. turnuvamız başarıyla organize edildi.

2011 yılında 16. turnuvamız başarıyla organize edildi.

2012 yılında 17. turnuvamız başarıyla organize edildi.

2013 yılında 18. turnuvamız başarıyla organize edildi.

2014 yılına gelindiğinde Lapseki Plaj Voleybol Turnuvası, İsrail’in Filistin’e yönelik operasyonlarının devam etmesi üzerine Lapseki Belediyemizin kararı ile  iptal edildi.

2015 yılında Lapseki Belediyesi 19. Plaj Voleybolu Turnuvası başarı ile tamamlandı.

2016 yılına gelindiğinde Lapseki Plaj Voleybol Turnuvası hain darbe girişimi nedeni ile “LapsekiVoleybol” organizasyon komitesi kararı ile iptal edildi.

2017 yılında Lapseki Belediyesi 20. Plaj Voleybolu Turnuvası başarı ile tamamlandı.

2018 yılında Lapseki Belediyesi 21. Plaj Voleybolu Turnuvası tamamlandı.

2019 yılı Lapseki Plaj Voleybol Turnuvası maddi sıkıntıdan dolayı Lapseki Belediyemizin kararı ile  iptal edildi.

2020 yılı Lapseki Plaj Voleybolu Turnuvası corona virüs salgını nedeni ile iptal edildi.

2021 yılı Lapseki Plaj Voleybolu Turnuvası  maddi sıkıntıdan dolayı iptal edildi.

2022 yılında Lapseki Belediyesi 22. Plaj Voleybolu Turnuvası tamamlandı.

2023 yılında Lapseki Belediyesi 23. Plaj Voleybolu Turnuvası yeni sahasında yapıldı. Yeni saha Lapseki Belediyesi Yeni Kordon’da (Millet Bahçesi), Çanakkale 1915 Köprüsü manzaralı. Işıklandırmalı sahada maçlar gece saat 01:00 ‘a kadar devam etti.

Turnuvalarımız Hakkında Detaylı Bilgi için Lütfen Aşağıdaki Link`e tıklayınız:

Turnuva Geçmişi için tıklayınız…