Lapseki Hakkında

Lapseki’ye gelin ve beraber voleybol oynayalım. Lapseki Voleybol, voleybol bizimle…

Lapseki, Çanakkale iline bağlı 11957 nüfuslu küçük bir sahil kasabasıdır.

Lapseki kordonda bulunan Atatürk Anıtımız ve üzerinde yazan yazı:

Bu vatan, çocuklarımız ve torunlarımız için cennet yapılmaya layıktır.

Mustafa Kemal Atatürk

Her yıl Haziran ayının son haftasında Kiraz Festivali, Temmuz ayının son haftasında plaj voleybolu turnuvası düzenlenir.

Lapseki kirazı çay bardağından geçmeyecek kadar büyüktür.

LAPSEKİ İSMİ NEREDEN GELİYOR ?

Lapseki 2500 yıldan beri varlığını sürdürmektedir. Şimdi isminin nereden geldiği hakkındaki rivayetlere geçelim.

1.Rivayet Şöyledir :

Lapseki’nin Anadolu’ya yapılan Hellen göçleri öncesi çağda varlığını sürdürdüğü ve Pityausa diye tarihte anıldığı bilinmektedir. Bu sözcüğün yine yakınlarındaki bir kentin ( Karabiga’nın batısındaki Aksaz köyünün yerinde idi) adı olan Pitya ile aynı kökten geldiği anlaşılır.

Kordos’un sülalesinden olan ve Foça’da (Phokaia) doğmuş olan Fobus ve Blebüsus isimlerindeki iki kardeş Pityausa’da hükümdar olan kral Mandrom’a hizmet ediyorlardı. Mandurom bu iki kardeşi Foçalı göçmen kafilesini göndermek üzere görevlendirdi ve kafile Fobus’un nezareti altına girdi.

Bu sırada adına Bebrykos’lar denen ve bu bölgede yaşayan yerli halkın saldırısına uğrayan göçmenler tam öldürülecekleri sırada kral Mandrom’un kızı Lampseke araya girmiş ve göçmenleri ölümden kurtarmış. Bu nedenle Hellen göçmenleri Lapseke’ye bir tanrıça gibi tapmışlar ve sonradan ele geçirdikleri Pityausa kentine onun adını vererek şükran duygularını ifade etmişlerdir.

2.Rivayet Şöyledir :

16. yüzyıl gezginlerinden Evliya Çelebi (1611-1682) yazdığı seyahatnamesinde Lapseki’den şu şekilde bahsetmektedir.”Deniz kenarından uzak bir bayır ve seki (yükseklik,basamak) üzerinde incirli bir orman vardır.”Türkler incire “löp” derler.İşte burada yapılan bu şehre de incirli seki anlamında Lapseki denmiştir ki adı Löpsekisi’nden gelir.

Lapseki’mizin adı nereden geliyor tam olarak belli değil, çeşitli rivayetler var, ama tek bir şey belli o da Lapseki’mizin sizleri beklediği…

Deniz kıyısında, güzel plajı, lezzetli balıkları, temiz denizi ve taze meyveleri ile meşhur, küçük bir sahil kasabası’dır.

Lapseki güzel bir yer… Aslında güzellik kişiden kişiye çok fark eder. İsteyen için sakin bir kasaba, isteyen için ÇILGIN BİR ORTAM olmasını beceren Lapseki gençler ve kafasını dinlemek isteyen yaşlılar için müthiş bir yer….

Sonuçta voleybol burada:) Buraya gelin ve hep beraber voleybol oynayalım.