Plaj Voleybolu – Salon Voleybolu Servis Çeşitleri

 

Plaj voleybolunda ve salon voleybolunda 3 çeşit servis atışı vardır:

  • Üstten Topu Döndürerek Servis (Top spin Serve)
  • Üstten Topu Döndürmeden Servis (Floater Serve)
  • Sıçrayarak Servis (Jump Serve)

Bunların dışında alttan servisi de yeni başlayanlar için ekleyebiliriz fakat çok etkili olmadığı için voleybol müsabakalarında çok fazla tercih edilmemektedir.

Şimdi yukarıda listelediğimiz servis çeşitlerini biraz daha inceleyelim.

  • Üstten Topu Döndürerek Servis (Top spin Serve):

Topu havaya atarak elimizin içi ile havada yere doğru topu çevirip topa vurarak kullanılan servis çeşididir. Bu servis zıplayarak da kullanılabilir. (Maç içerisinde smaç vururken topa vurmak ile aynı hareket yapılacaktır.)

  • Üstten Topu Döndürmeden Servis (Floater Serve)

Topu havaya atarak elimizin içi ile havada elimizi yere 90 derece açı olacak şekilde topa vurarak kullanılan servis çeşididir. Bu servis zıplayarak da kullanılabilir. (Maç içerisinde smaç vururken topa bu şekilde vurursanız top direct olarak karşı duvara gidecektir😊)

  • Sıçrayarak Servis (Jump Serve)

Smaç servis olarak da düşünülebilir. Oyuncu servis bölgesinde 3 adım smaç vurma hareketi yaparak topa çevirerek vurur ve topa vurduktan sonra saha içerisine düşer. (Maç içerisinde smaç vururken topa vurmak ile aynı hareket yapılacaktır.)

Özellikle plaj voleybolunda hangi servisi kullanacağımızı seçerken rüzgar şiddeti – yönü, güneşin gelme açısı ve rakip oyuncuların dizilimine dikkat etmeliyiz.

Salon voleybolunda pasörün olduğu bölgeye, boşluklara, pasör arkadan öne kaçacaksa o bölgeye servisi atmak servisin sayı olma şansını arttıracaktır. Ayrıca maç içerisinde ve maçtan önce oyuncuları takip ederek manşeti kötü olan oyuncuya da direct olarak servis atılabilir.

Voleybol dolu günler dilerim… Sevgiler ve saygılar , bir dahaki yazıda görüşmek dileği ile…

Murat ERDOĞAN

5 Haziran 2020

LapsekiVoleybol.com 2001 Ocak ayından günümüze Mehmet-Murat ERDOĞAN kardeşlerin, Arkın KAMAŞIK ve Bora ÖZKARDEŞ’in voleybol camiasına armağanıdır…