İspanya’dan Sonra En Çok Türk Bayrağını Seven İspanyollar…

Bundan (2006) 3-4 ay önceydi CNN Türk’te 5 n 1 k programında dünyada bulunan bütün taraftar gruplarını inceliyorlar ve hepsi hakkında bilgiler veriyorlardı. Beni en çok etkileyen taraftar grubu Deportivo La Coruña taraftar grubu RİAZOR BLUES oldu. Hemen bu grup ve takım hakkında araştırmalara başladım. İnternette dolaşarak resimler buldum ve şimdi bu bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum. Neden Deportivo?

Çünkü onlar bütün maçlarında ve her zaman, takım ve İspanya bayrağının yanında kutsal olarak Türk Bayrağını görüyorlar ve biz Türk’üz diyorlar. Hatta bu olayı İspanyol ve diğer yabancı basın da öyle benimsemiş ki, onlarla ilgili haberlerde Deportivolular yerine Türkler kelimesini kullanıyorlar. Köken olarak Türk olmadıkları halde İspanya’da Türk Dernekleri açıyorlar. Peki nereden geliyor bu Türk hayranlığı? Biraz bu konuya girelim.

Arkadaki Yazıya Dikkat , Road To İstanbul , İstanbul’a yolculuk yazıyor.

Bununla ilgili birkaç rivayet vardır : Aslında rivayet değil de gerçekler desek daha da doğru olacak…

1.si :

Barboros Hayrettin Paşa, Akdeniz’e hükmettiği sıralarda İspanya sahillerine kadar ulaşmış. O sırada İspanya’da yiğitliği ile ünlü Galicia bölgesinin delikanlıları, Barboros’a büyük destek vermişler. Bu işbirliğini içlerine sindiremeyen komşu kent Vigo’nun halkı ise La Coruna’ya Türklerle ortaklığa girmelerinden dolayı, onlara “Türkler” adını takmışlar. Bu ad sporda, özellikle de futbolda günümüzde büyük bir rekabete dönüşmüş. Buna karşılık, La Coruna halkı da Celta Vigo taraftarlarına yakınlığı ve iyi ilişkileri nedeniyle Portekiz’li yakıştırması yapmışlar.

2.si :

20 yıl önce ezeli rakipleri Celto Vigo’nun taraftarlarının hakaret amacıyla Deportivolulara Türk demeye başladığı ancak Deportivoluların bunu hakaret olarak algılamadığı aksine ‘Türk gibi güçlü’ olarak görünmekten hoşlandığı ortaya çıktı.

3.sü

Deportivo İspanya’nın Galicia bölgesinin takımı. Bir rivayete göre bu bölgede de Türkler yaşamış. Bu yüzden her maçta bir Türk bayrağı açılıyor. İşte bu yüzden bayrağımız Avrupa’nın bir ucunda gururla dalgalanıyor.

Hele 2000 yılında Panathinaikos ile Deportivo La Coruna arasında oynanan maçta tam bir Türk şovu vardı. Öyle ki dev bir Türk Bayrağı ve yanında Deportivo’nun bayrakları dalgalanıyordu. Maç adeta Türk ve Yunan takımları arasında oynanıyormuş gibi bir hava vardı.

Deportivo-Panatinaikos Maçı , Yunanlılarla iyi geçinemiyorlar… Büyük Türk Bayrağı süper…

Deportivolular her fırsatta biz Türküz diyorlar ve bundan gurur duyuyorlar. Türk gibi güçlü olmak onların da çok hoşuna gidiyor.

Voleybol dolu günler dilerim… Sevgiler ve saygılar , bir dahaki yazıda görüşmek dileği ile…

Murat ERDOĞAN

LapsekiVoleybol.com 2001 Ocak ayından günümüze Mehmet-Murat ERDOĞAN kardeşlerin, Arkın KAMAŞIK ve Bora ÖZKARDEŞ’in voleybol camiasına armağanıdır…