Türkiye’nin Niye Plaj Voleybolu Takımları Yok 2008

Genelde plaj voleybolu ve Türkiye’yi anlatan bir kişi sözlerine şöyle başlar: ‘‘3 tarafı denizler ile çevrili ülkemizde plaj voleybolu için çok elverişli alanlara sahibiz ve bunları en iyi şekilde değerlendirmeliyiz.’’

Aslında PLAJ VOLEYBOL’unun coğrafyamızla bir alakası yok, sponsorluk ve para bulma ile bir alakası var. Bunun en önemli kanıtı İşveç, öyleki geçenlerde (2008) izlediğim bir videoda genellikle kar, buz ve soğuk ile mücadele eden bu ülkenin PLAJ VOLEYBOLU oyuncularının eğitimi için yapılan kapalı plaj voleybolu sahasını gördüm. Dehşet bir, şey dışarıda hava eksi 5’lerde ve hertarafı kapalı ve zemini kum ile kaplanmış salonda 10 ‘ larca insan antrenörleri ile antreman yapıyorlar. Ne için mi , tabiki yurt dışında ülkelerini en iyi şekilde temsil etmek için.

İşveç`li oyuncular kendilerini motive etmek için duvarlara plaj, deniz ve denize girenlerin resimlerini çizmişler. Güneş yok ama ısıtma tesisatı işi çözüyor. Ve sonuç Dünya’nın neresine giderseniz gidin bir veya birkaç  İşveçli çifti herhangi bir plaj voleybolu turnuvasında katılımcı olarak görürsünüz.

Örneğin, Alman Plaj Voleybolu oyuncusu Stephanie Pohl (28)  ve partneri Okka Rau (29). İnternet siteleri var. Sitede biraz dolaştım, her sayfası sponsorlar ile dolu. Hem de öyle böyle sponsorlar değil. Dünya’da herkesin yakından tanıdığı markalar. Plaj voleybolu oyuncularına sponsor oluyorlar. (Yazi 2008 senesinde yazıldığı için Alman oyuncular emekli olmuş olabilir, internet siteleri kapnamış olabilir J )

Ya da Japonya’ya gidelim 1986 doğumlu Miwa Asao diye bir bayan oyuncu Japonya’yı AVP (Plaj voleybolu turunda temsil ediyor. Bu kişi Japonya’da adeta bir kahraman, hayranları, onun adına yapılan tv showları var.

Mesela niye Eczacıbaşı Spor kulübünün birkaç tane bayan plaj voleybolu takımı yok ki, ya da aynı şekilde Arçelik’in niye plaj voleybolu takımları yok diğe hep sorarım kendi kendime. Aynı şekilde dünya markası olarak reklam yapan Vestel, Beko, THY ya da Turkcell’in niye birer plaj voleybolu takımları yok. Türkiye’nin en zengin kulübü olan Fenerbahçe’nin niye bir plaj voleybolu takımı yok ki sanki…

 

Bir plaj voleybolu takımı sene boyunca bir sürü turnuvaya katılabilir. Bu turnuvaların hepsi de Euro Sport gibi Dünya çapında tanınmış televizyonlarda gösterilir. En basit şekilde anlatmak gerekir ise, 2003 yılında Alanya’ya Avrupa Plaj Voleybolu Şampiyonasını izlemeye gittiğimde Euro Sport’un çoğu maçı canlı olarak Dünya’ya gösterdiğini gördüm.

Oyuncunun mayosuna, koluna geçici dövme olarak, havlusuna, şapkasına, çantasına, gözlüğüne verilecek bir reklam, hem Plaj Voleybolu’nun Türkiye’de profesyonel bir spor olmasını sağlayacak, hem de sponsor firmanın tüm dünya tarafından tanınmasını.

Burada yetkililere sesleniyorum, Türkiye Plaj Voleybolu’nu profesyonel düzeye çekmek ve Dünya’da  Türk Plaj Voleybolu takımları oluşturmak için biraz özveride bulunalım. Dünya’da olup bitenlerden uzak kalmayalım. Bizde Amerika gibi, Rusya gibi, Çin Gibi, İspanya ya da herhangi bir Avrupa ülkesi gibi, Kanada gibi yüzlerce sporcu ile yurt dışında temsil edilelelim hem de her branşta.

Türkiyemizin, Dünya’da en kıyıda köşede kalmış sporun bile profesyonel düzeyde yüzlerce sporcu ile yurt dışında temsil edilmesi temennisi ile…

Voleybol dolu günler dilerim… Sevgiler ve saygılar , bir dahaki yazıda görüşmek dileği ile…

Murat ERDOĞAN

LapsekiVoleybol.com 2001 Ocak ayından günümüze Mehmet-Murat ERDOĞAN kardeşlerin, Arkın KAMAŞIK ve Bora ÖZKARDEŞ’in voleybol camiasına armağanıdır…